Ми самі повинні про себе дбати. За вас ніхто цього робити не буде.
(Фільм «Іствікські відьми»)
Коли лише велася мова про реформування медицинської галузі та служби «швидкої допомоги» зокрема, були побоювання, що вона буде відбуватися не зовсім гладенько. Річ у тім, що зміни відбувалися навально, без урахування потреб трудового колективу, ще й з кількома судовими спорами «на плечах». Минув майже рік після старту реформ, а проблем не поменшало. Більше того, суперечки між трудовим колективом тепер уже «екстреної медицини катастроф» і новим керівництвом розгорілися з новою силою, і кінцякраю їм не видно.
«Ще на початку реформування працівників Білоцерківської станції швидкої медичної допомоги не було попереджено за два місяці (а профспілкову організацію – за три місяці) про намічені зміни умов праці, що є очевидним порушенням ст. 36 Кодексу законів про працю України, – говорить фельдшер, голова профспілкового комітету ППО філії КЗ КОР «КОЦЕМД та МК» Віктор Євтушенко. – За три дні до Нового 2013 року головний лікар КЗ КОР «КОЦЕМД та МК» О.?О. Алєксеєнко завітав до нашої установи, щоб повідомити працівників про начебто неминучу ліквідацію нашого закладу і в зв’язку з цим, цинічно обманюючи людей, змусив усіх працівників написати заяви на звільнення за переводом. Того, хто відмовлявся це зробити, він обіцяв не брати на роботу в нову структуру під його керівництвом! Але ж ліквідації не відбулося, було реформування, і нова структура є правонаступницею «швидкої допомоги» з усіма наслідками.
Від цих дій Алєксеєнка люди втратили компенсації за невикористані дні щорічних відпусток, а дехто був поставлений перед фактом вимушеного скорочення. Лише наполегливі дії нашого профспілкового комітету не дали змогу Алєксеєнку в подальшому скоротити чисельність кадрів нашої установи».
Після того, як голова профспілкового комітету вказав на дані факти О. Алєксєєнку, останній почав робити певні речі, які важко назвати адекватними. Він почав заперечувати існування профспілкової організації. Наразі її діяльність і легітимність підтверджується Статутом, міською й обласною профспілками, чисельними листами та усними зверненнями до Алєксеєнка голови обкому профспілки, а також провідними юристами. Головний лікар також не визнає і не зважає на колективний договір та регулярно, за словами Віктора Євтушенка, його порушує.
Також О. Алєксєєнко призупинив виплати коштів 25 % доплати водіям за ненормований робочий день. Це положення було закріплене в діючому колективному договорі, як компенсація за утримання карет швидкої допомоги в задовільному технічному стані. Нині колектив водіїв вирішив добиватися справедливості в суді, чим займається впродовж року.
Зараз на колишній станції «швидкої допомоги» є й багато інших проблем, зокрема аварійний стан приміщення, відсутність страхування транспортних засобів установи тощо. Про всі негаразди профспілковий комітет написав доповідну записку Міністру охорони здоров’я України Раїсі Богатирьовій. Відповідь прийшла від заступника директора Департаменту реформ та розвитку медичної допомоги Є. Мороза. У ній, крім звичайних бюрократичних зворотів, написано: «Питання страхування автомобілів стоїть дуже гостро, тому що дані автомобілі не перереєстровано на Центр, так як майно Білоцерківської станції швидкої медичної допомоги 25.10.2012 року арештоване виконавчою службою за борги. Ремонт приміщення станції швидкої медичної допомоги не проводився протягом багатьох років. У 2013 році філії КЗ КОР «КОЦЕМД та МК» «Білоцерківська станція екстреної медичної допомоги» виділено 35 тис. грн. на капітальний ремонт 400 кв. м покрівлі, на даний час зроблено проект ремонту покрівлі». Про компенсації за невикористану відпустку – ні гугу, а стосовно водіїв – «Наказів про надання водіям доплати за ненормований робочий день у розмірі 25 % від заробітної плати не видавалося». А тим часом, попри виділені на ремонт 64850 грн., водії продовжують купувати запчастини власним коштом.
Нині працівники готові не тільки бити у всі дзвони, а й звертатися в усі можливі інстанції: прокуратуру, суд. Та чи поможе це їм у боротьбі з «реформаторами» за свої права? Питання без відповіді.
Костянтин Климчук
Газета "Майдан-Брок"